Basket League: Νίκη με ανατροπή για τον Κόροιβο Αμαλιάδας στο Αλεξάνδρειο

Με καλάθι του Τζαχί Κάρσον 1,8’’ πριν την λήξη της συνάντησης και ύστερα από μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, καθώς στο τέλος της τρίτης βρέθηκε στο -11 (56-45), ο Κόροιβος νίκησε στο Αλεξάνδρειο τον Άρη (68-66), στην έκπληξη της πρεμιέρας του δεύτερου γύρου της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League. Νίκη που εκτός από πολύτιμη βαθμολογικά, είναι και η πρώτη στην ιστορία της ομάδας της Ήλιδας στην έδρα των «κίτρινων».

Το «κλειδί» για την ανατροπή του τελευταίου δεκάλεπτου και τη νίκη του Κοροίβου ήταν το ζον πρες που εφάρμοσαν οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου. Χάρις στην συνδυασμένη μορφή άμυνας σε όλο το γήπεδο των φιλοξενούμενων άλλαξε ο ρυθμός και ο Κόροιβος βρήκε επιθετικό ρυθμό. Το επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο για τους νικητές ήταν 23-10.

Ο Κάρσον ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Κόροιβο με το νικητήριο καλάθι που πέτυχε ύστερα από διείσδυση, όμως, άλλοι τρεις παίκτες των φιλοξενουμένων τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κουέντον ΝτεΚόζι σκόραρε 16 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ, ο Μάρκους Πόσλεϊ πέτυχε 14 πόντους με 3/7 τρίποντα, ενώ ο Τράβις Κον είχε 12 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Μπράις Ντουβιέ (14 πόντοι και 10 ριμπάουντ), Λευτέρης Μποχωρίδης (15 πόντοι) και Δημήτρης Φλιώνης (14 πόντοι όλοι στο πρώτο μέρος με 3/4 τρίποντα) προσπάθησαν περισσότερο για τον Άρη.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν καλύτερα στην συνάντηση και με 8 πόντους με δύο τρίποντα του Δημήτρη Φλιώνη και 6 του Μπράϊς Ντουβιέ, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (21-11), 1’ και 45’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Ήλιδας, ωστόσο, κατάφερε με επιμέρους σκορ 14-2 με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Κον να προσπεράσει με 25-23, ενάμιση λεπτό μέτα την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου.

Με έξι σερί πόντους με ένα τρίποντο του Φλιώνη, ο Άρης προηγήθηκε με 39-34, 38’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-37, ύστερα από τρίποντο του Κον. Οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν στην τρίτη περίοδο με εξαιρετική άμυνα και κύριο επιθετικό εκφραστή τον Ντουβιέ και τελείωσαν το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (56-45).

Ο Κόροιβος, ωστόσο, αντεπιτέθηκε, με την ζον πρες άμυνα άλλαξε τον ρυθμό και με σερί 9-0 με πέντε πόντους του ΝτεΚόζι, πλησίασε στο καλάθι (56-54), 3’ και 49’’ μετά την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου. Ο Άρης αντέδρασε και με πέντε πόντους του Λευτέρη Μποχωρίδη και ένα καλάθι του Βασίλη Χρηστίδη, ξέφυγε με 6 (63-57), 4’ και 34’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Ήλιδας, όμως, «εγκλώβισε» ξανά τους γηπεδούχους με την άμυνα ζον πρες και με τρίποντο του Πόσλεϊ ισοφάρισε σε 66-66, με 1’ και 21’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Οι Γιάννης Αθηναίου, Γκάρι Μπελ αστόχησαν έξω από τα 6,75 μέτρα για τους «κίτρινους» και ο Κάρσον με λέι απ έδωσε τη νίκη στον Κόροιβο (68-66), 1,8’’ πριν την λήξη, καθώς το τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη με την εκπνοή του ματς ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 39-37, 56-45, 66-68.

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κοροίβου): «Είναι μια μεγάλη νίκη για μας, γιατί ήμασταν αρκετά στριμωγμένοι τον τελευταίο μήνα, παίζαμε άσχημα. Ήταν σήμερα μια από τις τελευταίες ευκαιρίες μας για να μπορέσουμε να μπούμε ξανά σε λογική σωτηρίας. Είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι γιατί είδαμε και πάλι την ομάδα μας να παλεύει.

Δεν έγινε ποιοτικό παιχνίδι, ο καθένας έχει τα ζόρια του. Στο τέλος ήμασταν τυχεροί. Όταν κρίνεται στο ένα σουτ το παιχνίδι, κάποιος θα είναι  ευχαριστημένος όπως εγώ τώρα και κάποιος άλλος θα γκρινιάζει, όπως ο Παναγιώτης. Ο Άρης έπαιξε έξυπνα, έβαλε τη μπάλα στο καλάθι και προσπαθήσαμε με κάποια τρικ να τον κρατήσουμε μακριά.

Δεν θέλω να πω πολλά πράγματα σεβόμενος την ιστορία αυτού του ανθρώπου δίπλα μου και του Άρη. Τον σέβομαι τον Γιαννάκη όχι γιατί ήταν παικταράς, αλλά γιατί έφερε παιδιά στο γήπεδο και οφείλει τον σεβασμό όλων για όσα έχει κάνει. Δεν ανοίγουμε κουβέντα αν ήταν καλός ή κακός παίκτης, αλλά έχει φέρει ένα εκατομμύριο παιδιά στο γήπεδο και ευθύνεται που είμαστε εμείς όλοι εδώ για να λέμε την κάθε εξυπνάδα μας.

Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο. Εκτιμώ ότι είναι καλός καπετάνιος, ήταν και είναι μάγκας».

Παναγιώτης Γιαννάκης (προπονητής Άρη): «Αισθάνομαι πολύ άσχημα. Δεν μπορώ να πιστέψω πώς καταφέραμε να χάσουμε ένα παιχνίδι που πήραμε τόσα επιθετικά ριμπάουντ. Η νευρικότητα ήταν διάχυτη στην ομάδα. Φάγαμε εύκολα ντράιβ και δεν καταφέραμε να έχουμε ηρεμία και καθαρό μυαλό, για να κάνουμε αυτά που ζητούσαμε. Όταν το ματς έφτασε στο ένα σουτ, χάσαμε δύο σουτ. Αισθάνομαι πολύ άσχημα γι’ αυτή την ήττα.

Δεν έχουμε παρά να δουλέψουμε περισσότερο σκληρά. Τα παιδιά χρειάζονται βοήθεια και θα κάνουμε ότι μπορούμε για να τους την δώσουμε. Συγχαρητήρια στον Κόροιβο, αλλά σήμερα το χάσαμε εμείς. Δεν μπορούσαμε να διαχειριστούμε τη νευρικότητα».

Για το πως πρέπει ο Άρης να διαχειριστεί την νευρικότητα: «Την σημερινή ήττα θα τη θυμόμαστε για να είμαστε πιο έτοιμοι. Οι άνθρωποι που δουλεύουν στον αθλητισμό πρέπει να ζουν με αυτή την πίεση. Άλλες φορές το μαθαίνουν αυτό με τον καλό τρόπο, άλλες φορές με τον άσχημο. Εμείς πρέπει να το μάθουμε με τον άσχημο τρόπο».