Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων: Δεύτερη ήττα στις λεπτομέρειες για την ΑΛΦΑ 93

Τη 2η ήττα της στη Β φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων που διεξάγεται στη Θεσσαλονίκη γνώρισε η ΑΛΦΑ 93 από τον Αίολο Τρικάλων με 43-41.

Οι Παίδες της ΑΛΦΑ 93 μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 17-5 στο 1ο δεκάλεπτο και 24-16 στο ημίχρονο της αναμέτρησης. Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε με την ομάδα των Τρικάλων να πιέζουν ασφυκτικά και με την ανοχή των διαιτητών στο σκληρό παιχνίδι κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με 34-32. Με την εκκίνηση του 4ου δεκαλέπτου η ΑΛΦΑ έχασε τον προσανατολισμό της στο ματς και βρέθηκε πίσω με 42-34 και από εκείνο το σημείο άρχισε την τελική της αντεπίθεση και μείωσε σε 42-41 1 λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Εκεί χάθηκαν 2 καλές ευκαιρίες να περάσει εκ νέου μπροστά η ΑΛΦΑ 93 όμως οι παίχτες αστόχησαν, ενώ στην τελευταία επίθεση οι διαιτητές έδωσαν εσφαλμένα την κατοχή της μπάλας στην ομάδα των Τρικάλων και οι Αγρινιώτες έδωσαν φάουλ για να σταματήσουν το χρονόμετρο στα 4.2 δευτερόλεπτα. Ο παίχτης των Τρικάλων ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές έκανε το 43-41 και στην τελευταία επίθεση η ΑΛΦΑ αστόχησε και πάλι και γνώρισε την ήττα.

*Γνωρίζουμε πως η αναφορά στη διαιτησία των αγώνων δεν οδηγεί πουθενά , όμως είμαστε αναγκασμένοι να τονίσουμε πως για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν τουλάχιστον κακή. Δεν αξίζει να “παίζουμε” με τον ιδρώτα των παιδιών μας … Αυτά!!!!

Αίολος Τρικάλων – ΑΛΦΑ 93 Αγρινίου 43-41

Δεκάλεπτα: 5-17, 16-24, 34-32, 43-41

Αίολος Τρικάλων (Παπαδημητρίου): Δουγγάρης 2, Μαλακασιώτης 7, Κοκκάλης, Ευαγγελακόπουλος 2, Μοσχόπουλος 11(1), Μπακάλης 2, Κατσαδούρος 8(2), Σπάθης 11(1), Δεληγιώργης, Πουλιανίτης, Ντόβας, Παναγιώτου.

ΑΛΦΑ 93 Αγρινίου (Καραπιπέρης-Καρατσώρης): Τσιλιμπώκος, Χρήστου 2, Ρήγας 8, Παπαχρήστος W 5(1), Λυμπέρης 10, Παπαχρήστος Δ., Τασιολάμπρος, Καραμπούνας 7, Καλαμπόκας, Σαράκης, Λαμπρής 4, Βαζούκης 5(1).