SL1 – Τέλος παιχνιδιού: Α.Ε.Κ. (4 – 1) Παναιτωλικός (Photos)

«Κατάπιε» τον Παναιτωλικό και συνεχίζει η ΑΕΚ! Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα -ο οποίος αποθεώθηκε πολλάκις από τους φίλους του «δικεφάλου»- έπαιξε και πάλι τρομερό ποδόσφαιρο ανά σημαντικά χρονικά διαστήματα, επικράτησε 4-1, έκανε το 9/9 στην OPAP Arena και μείωσε στο -1 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό περιμένοντας το παιχνίδι του με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για την «Ένωση» σκόραρε όλη της η τετράδα μπροστά, με τους Αραούχο (13′) και Γκαρσία (35′) να της δίνουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Πέδρο μείωσε στο 39′ με εκτέλεση πέναλτι, στο δεύτερο γκολ που δέχεται η ΑΕΚ στο νέο της γήπεδο. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» δεν… μάσησαν, μπήκαν φορτσάτοι στο δεύτερο μέρος και με τα δύο γρήγορα γκολ των Πινέδα (51′) και Άμραμπατ (55′) καθάρισαν το παιχνίδι.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Πινέδα, από κοντά οι Χατζισαφί και Άμραμπατ, αλλά και άλλοι! Στους 19 βαθμούς παρέμεινε ο Παναιτωλικός και στο -7 από εξάδα.

17:55
Τέλος στο ματς! Η ΑΕΚ επικράτησε 4-1 του Παναιτωλικού.
17:54
90’+3′ Μεγάλη ευκαιρία με Φαν Βέερτ, πάλι «όχι» από Ανέστη.
17:52
90’+1′ Τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Γιόνσον, διώχνει ο Ανέστης!
17:51
Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου.
17:51
Η ΑΕΚ έπαιξε μπαλάρα ανά μεγάλα διαστήματα, δεν μάσησε από το γκολ του Παναιτωλικού και με όλη της την τετράδα μπροστά (Αραούχο, Γκαρσία, Πινέδα και Άμραμπατ) να σκοράρει, νίκα και συνεχίζει! Στο -1 από τον Παναθηναϊκό περιμένοντας το παιχνίδι των «πρασίνων».
17:46
86′ Φαντεζί ενέργεια Φερνάντες στην περιοχή του Παναιτωλικού και 1-2 με Μάνταλο, κόρνερ για την ΑΕΚ.
17:45
84′ Φάση για την ΑΕΚ. Ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά, ο Χατζισαφί σπάει στον Τσούμπερ, το πλασέ του οποίου φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Εξαιρετικό ματς από τον πρώτο!
17:43
Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά…
17:36
76′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Φάτσα με την εστία ο Ρότα (τον έβγαλε ωραία ο Γιόνσον), με τον Ανέστη να του λέει «όχι».
17:34
Ο Χατζηθεοδωρίδης αντί του Μόρσεϊ και ο Μπουζούκης αντί του Ντίας για τον Παναιτωλικό. Ντεμπούτο για τον Μπουζούκη με τη φανέλα του Αγρινίου.
17:33
Τετραπλή αλλαγή για την ΑΕΚ: Οι Τσούμπερ, Φαν Βέερτ, Μάνταλος και Φερνάντες περνούν στις θέσεις των Πινέδα, Άμραμπατ, Γκαρσία και Αραούχο. Αλλάζει όλη η τετράδα μπροστα.
17:25
64′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό: Οι Σενγκέλια και Μαλής στις θέσεις των Ξενιτίδη και Κολοβού.
17:23
Και τώρα η αποθέωση εκ νέου στον Αλμέιδα.
17:23
63′ Στιγμή για τον Παναιτωλικό. Σουτ του Κολοβού εντός περιοχής, κοντράρει.
17:20
Πιέζει και για άλλο γκολ η ΑΕΚ.
17:18
Η ΑΕΚ μπήκε ψύχραιμη στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και με το πόδι στο γκάζι! Δεν την πήρε από κάτω το γκολ του Παναιτωλικού στο τελείωμα του πρώτου και πιάνοντας τρομερά στάντρα απόδοσης καθαρίζει το ματς!
17:17
Οι φίλοι της ΑΕΚ ζητούν κι άλλο γκολ, ζητώντας το πρωτάθλημα!
17:17
Η ΑΕΚ έχει «καταπιεί» τον Παναιτωλικό και το γήπεδο κοχλάζει!
17:16
56′ Φοβερή ενέργεια Λιβάι, αλλά δεν πιάνει και το σουτ!
17:15
55′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! 4-1! Σκόρερ ο Άμπραμπατ!
Εξαιρετική αντεπίθεση από τους «κιτρινόμαυρους», ο Λιβάι σπάει στον Άμραμπατ, ο οποίος με διαγώνιο τελείωμα προσθέτει και εκείνος το όνομά του στη λίστα των σκόρερ!

17:11

51′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! 3-1! Σκόρερ ο Πινέδα!
Σέντρα του Άμραμπατ από δεξιά, κεφαλιά του Πινέδα από το ύψος της μικρής περιοχής και 3-1! Παρόμοια φάση με εκείνη του πρώτου μέρους. Πολύ καλός και σήμερα ο Μεξικανός χαφ, παίζοντας από αριστερά, συγκλίνοντας και πατώντας περιοχή!

17:06
46′ Σέντρα στο δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές.

Πρώτο ημίχρονο: Η ΑΕΚ πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια προηγούμενη 2-1. Η «Ένωση» πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Αραούχο (13′) και Γκαρσία (35′), με τον Παναιτωλικό να μειώνει με την εκτέλεση πέναλτι του Πέδρο (39′). Καλύτερη η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, θα μπορούσε να είχε και μεγαλύτερο προβάδισμα.