SL1 – Τέλος παιχνιδιού: Ολυμπιακός (6 – 1) Παναιτωλικός

Οι Πειραιώτες έψαχναν νίκη-γιατρικό κόντρα στην ομάδα του Αγρινίου και την πέτυχαν με ηχηρό τρόπο, επικρατώντας 6-1 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά, αφού λίγο μετά το στραβοπάτημα του Γκάρι στο 1’, το οποίο ευτυχώς δεν αποδείχθηκε σοβαρό, άρχισαν να ανεβάζουν στροφές. Στο 7’ ο Φορτούνης τροφοδοτήθηκε από τον Χουάνγκ και έκανε άστοχο σουτ με το αριστερό σχεδόν από το ύψος του πέναλτι.

Στην επόμενη φάση που έφτιαξε η ομάδα του Μίτσελ βρήκε το γκολ. Με τον Ροντινέι να δείχνει και πάλι πόσο ποιοτικός παίκτης είναι, κάνοντας σέντρα ακριβείας για τον Μπακαμπού, που πρόλαβε τα αντίπαλα στόπερ, αλλά και την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Έπειτα από αυτό το σημείο, οι Πειραιώτες είχαν τελική ξανά στο 19’ με τον Χάμες να εκτελεί ψηλά ένα φάουλ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Φορτούνης έγινε επικίνδυνος. Το σουτ του, πάντως, με την άμυνα του Παναιτωλικού να μην έχει οργανωθεί δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, καθώς βρήκε τον Λιάβα πάνω στον βηματισμό.

Η πιο καλή φάση του Ολυμπιακού μετά το 1-0 και πριν το 2-0 ήταν στο 25’ με τον Χάμες. Ο Κολομβιανός έκλεψε μέσα στην περιοχή από τον Κολοβό και έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κοντογιάννη. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν με ακόμη καλύτερη προίκα στα αποδυτήρια, με τον Χάμες να κερδίζει φάουλ από τα δεξιά, τον Φορτούνη να το εκτελεί και τον Παπασταθόπουλο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του νεαρού γκολκίπερ Κοντογιάννη στο 45’.

Αντίστροφοι ήταν οι ρόλοι στην εκκίνηση του β’ μέρους. Με τον Παναιτωλικό να μπαίνει δυνατά και τον Ολυμπιακό νωθρά και στο 47’οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερή τους στιγμή έως εκείνο το σημείο. Αφού ο Κολοβός αστόχησε από κοντά μετά από σέντρα του Μόρσεϊ. Οι Πειραιώτες απείλησαν αμέσως μετά με τον Γκάρι να φεύγει στην αντεπίθεση και να στρώνει στον Φορτούνη που είδε το σουτ του να κοντράρει με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Κοντογιάννης.

Στο 50’ ο Παναιτωλικός μπήκε ξανά στο κόλπο, με τον Μόρσεϊ να βρίσκει τον Κολοβό έπειτα από λάθος του Ραμόν και αυτός τον Καρέλη που σκόραρε από κοντά. Ο Παναιτωλικός άρχισε να το πιστεύει και να γίνεται ακόμη πιο δραστήριος, με την άμυνα του Ολυμπιακού να μην πατάει καλά. Ωστόσο, το τέρμα των γηπεδούχων στο 61’ με τον Χάμες τους έκοψε τα φτερά. Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, η άμυνα του Παναιτωλικού έχασε τον Χάμες που με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 64’ ο Παναιτωλικός κλώτσησε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει σε 3-2 και να διεκδικήσει κάτι καλό. Στο 64’, Ντουάρτε και Ντίας συνεργάστηκαν με τον 2ο να βγαίνει φάτσα με τον Πασχαλάκη και να αστοχεί.

Στο 67’ ο Χάμες σέρβιρε στον Κανός που ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα δοκάρι και μέσα, αφιερώνοντας το γκολ στη μητέρα που «έφυγε» πρόσφατα από τη ζωή. Πρωταγωνιστής ήταν ο Κανός και στο 75’, κερδίζοντας πέναλτι από τον Κοντογιάννη. Το εκτέλεσε ο Χάμες και έγραψε το 5-1.

Ο Παναιτωλικός είχε πετάξει λευκή πετσέτα, ο Ολυμπιακός έψαξε κι άλλο γκολ και το βρήκε στο 90’ με τον Βαλμπουενά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με μακρινό σουτ.

22:52
Τέλος στο Φάληρο: Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 6-1!
22:52
90’+3′ Η μπάλα στα δίχτυα από τον Ζοάο Πέδρο, αλλά είναι σε θέση οφσάιντ, παραμένει το 6-1.
22:51
90’+2′ Άστοχη κεφαλιά του Ελ Αραμπί μετά από σέντρα του Βαλμπουενά.
22:49
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
22:49
90′ ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός, 6-1!

Σουτ του Βαλμπουενά λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα στα δίχτυα του Κοντογιάννη
22:46
Τρία λεπτά ακόμη για τα 90.
22:42
83′ Μπουζούκης αντί Κολοβού και Πέδρο αντί Καρέλη.
22:41
82′ Ο Κολοβός έγινε επικίνδυνος, αλλά εν τέλει ήταν οφσάιντ.
22:38
78′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ελ Αραμπί αντί Φορτούνη.
22:38
78′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Νταμπό αντί Μόρσεϊ.
22:36
76′ Αλλαγές για τον Ολυμπιακό: Βαλμπουενά και Κασάμι αντί Χάμες και Χουάνγκ.
22:34
75′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 5-1!
Ο Χάμες εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2ο προσωπικό του τέρμα στο ματς.
22:33
74′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Κοντογιάννης ανέτρεψε τον Κανός.
22:31
69′ Αποστολάκης και Μάρτενσον μέσα, Λιάβας και Χατζηθεοδωρίδης εκτός.
22:28
68′ Ο Γκορτσίλας έδειξε κίτρινη κάρτα στον Κανός για τον τρόπου που πανηγύρισε. Ήμαρτον… Ο ρέφερι λειτούργησε by the book, αλλά…
22:27
Ασφαλώς και το αφιέρωσε στη μητέρα του που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.
22:26
67′ ΓΚΟΛ ο Κανός, 4-1!
Ο Χάμες βρήκε τον Κανός μέσα στην περιοχή και ο Ισπανός έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μέσα.
22:24
66′ Άστοχο σουτ του Ντουάρτε.
22:23
64′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ντουάρτε και Ντίας συνεργάστηκαν, με τον 2ο να βγαίνει στην πλάτη της ερυθρόλευκης άμυνας, αλλά να αστοχεί από κοντά αφού πρώτα του έκλεισε το πεδίο ο Πασχαλάκης
22:20
61′ ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 3-1!

Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη από τα δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Χάμες που ξεχάστηκε εντελώς από την άμυνα του Παναιτωλικού και η μπάλα στα δίχτυα.
22:18
59′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Χάμες, σκαστό σουτ του Φορτούνη, αλλά όχι δυνατό με τον Κοντογιάννη να μπλοκάρει.
22:16
57′ Αλλαγές για τον Ολυμπιακό: Μπα και Κανός μέσα, Ρέτσος και Γκάρι εκτός.
22:15
Θα μπει ο Μπα στη θέση του. Έχει να παίξει από τον Οκτώβριο.
22:15
Ξανά στο έδαφος ο Ρέτσος.
22:12
Σουτ του Μόρσεϊ, κόντρα σε σώματα και η μπάλα έφτασε στον Καρέλη που βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Παπασταθόπουλου.
22:11
Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά στο β’ μέρος, ο Ολυμπιακός αντιθέτως νωθρά
22:10
Πρόβλημα με Ρέτσο στον Ολυμπιακό
22:09
50′ ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός, μειώνει σε 2-1!
Έπειτα από κακό διώξιμο του Ραμόν, ο Μόρσεϊ έδωσε στον Κολοβό που γύρισε για τον Καρέλη, με τον Έλληνα φορ να εκτελεί από κοντά.
22:08
49′ Σκαστό σουτ του Κολοβού μέσα από την περιοχή, κόντρα στον Φορτούνη και κόρνερ
22:07
48′ Επικίνδυνη αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Γκάρι, που έστρωσε για τον Φορτούνη, ο οποίος είδε το σουτ του να κοντράρει και τον Κοντογιάννη να μπλοκάρει εύκολα.
22:06

47′ Σέντρα του Μόρσεϊ και άστοχη κεφαλιά του Κολοβού από καλή θέση. Η καλύτερη στιγμή έως τώρα από πλευράς Παναιτωλικού.
22:05
Έναρξη στο β’ μέρος!

Ημίχρονο στο Φάληρο: Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 2-0!

Τα γκολ από Μπακαμπού (9’) και Παπασταθόπουλο (45’) χωρίζουν τις δύο ομάδες. Έφτασε τα 10 γκολ ο 31χρονος φορ. Καλό ξεκίνημα για τους Πειραιώτες στο α’ μέρος, στο οποίο γενικότερα είχαν καλή παρουσία χωρίς να φορτσάρουν, ενώ δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.