SL1: Ο Παναιτωλικός ηττήθηκε εύκολα με 3-0 από τον Άρη με Μορόν και Χριστοδουλόπουλο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ισπανό Λορέν Μορόν που βρήκε δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα, ο Άρης επικράτησε εύκολα με 3-0 του Παναιτωλικού πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη στο Πρωτάθλημα. Το πρώτο του γκολ με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος.

Ο Λορέν Μορόν ξεχώρισε σαν τη μύγα μες το γάλα καθώς έκανε καταπληκτικό παιχνίδι με δύο πανέμορφα τέρματα οδηγώντας τους «κίτρινους» στη φετινή δεύτερη νίκη τους στο Πρωτάθλημα. Μάλιστα, ο Ισπανός αποθεώθηκε απ’ όλο το γήπεδο όταν αντικαταστάθηκε στο 63ο λεπτό. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πέτυχε το παρθενικό γκολ του με τη φανέλα του Άρη ενώ ο Παναιτωλικός σ’ ένα ακόμη παιχνίδι επιβεβαίωσε ότι έχει τρομερά αμυντικά προβλήματα.

«Μπήκε» ο Σουλεϊμάνοφ, τα άλλαξε όλα ο Σούρερ

Η παρουσία του Σάπι Σουλεϊμάνοφ στη δεξιά πλευρά της επίθεσης του Άρη μάλλον αποτέλεσε την έκπληξη του Άκη Μάντζιου εν αντιθέσει με την επιλογή του Άλβαρο Ζαμόρα (πίσω από τον Λορέν Μορόν) η οποία λίγο πολύ ήταν αναμενόμενη. Ο έμπειρος τεχνικός προτίμησε να παίξει με έναν «κόφτη» (σ. σ. Βερστράτε), δύο δημιουργικούς πλάγιους μπακ (Οντουμπάτζο, Φεράρι) επαναφέροντας τον Βλάντιμιρ Νταρίντα στη θέση «8» και κρατώντας τον Τζόναθαν Μενέντες στη θέση του αριστερού winger. Ωστόσο, αυτός που προχώρησε σε ολική αλλαγή σχεδίου ήταν ο Παναιτωλικός καθώς ο Γκάμπριελ Σούρερ έβαλε στην άκρη το αναποτελεσματικό πλάνο της τριάδας στην άμυνα και πήγε στο ορθολογικό 4-2-3-1 με τους Οικονόμου-Ντουάρτε στη θέση των στόπερ και τους Μαυρία-Τορεχόν πλάγιους μπάκ. Μπαλντασάρα, Πέρεθ και Ακόστα ήταν οι τρεις εσωτερικοί χαφ με τους Σενγκέλια, Φεντερίκο Ντουάρτε στα άκρα και τον Χουάνπι πίσω από τον Καρέλη ο οποίος ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Ένα ημίχρονο, μία φάση, ένα γκολ…

Κάθε άλλο παρά πλούσιο σε συγκινήσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο παρότι ξεκίνησε με τη φάση του Σενγκέλια και την αποτυχημένη απόπειρά του να «κρεμάσει» τον Χουλιάν Κουέστα με λόμπα εντός περιοχής (2’). Ο Άρης άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς μετά το 15λεπτο, έτσι βρήκε την καλή στιγμή με τον Άλβαρο Ζαμόρα στο 15ο λεπτό – όπου ο Καπίνο είχε καλή τοποθέτηση και απομάκρυνε με τις γροθιές αλλά κι αυτή του Τζόναθαν Μενέντες δύο λεπτά αργότερα. Ο Λορέν Μορόν ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Γηπέδου με αρκετές κινήσεις στον χώρο, βλέποντας επίσης τις σωστές πάσες, πρόσφερε και τη φάση που έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ισπανός πήρε την μπάλα σε απόσταση περίπου είκοσι μέτρων από την εστία του Καπίνο και βλέποντας εκτός θέσης τον Έλληνα τερματοφύλακα με δυνατό συρτό σουτ την έστειλε στη δεξιά γωνιά της εστίας του (1-0, 22’).

Οι πλευρές που θα έπρεπε να είχαν δώσει περισσότερα

Ο Άρης επέλεξε τη δική του δεξιά πλευρά για τις επιθέσεις του επενδύοντας στη μοναξιά του αριστερού μπακ του Παναιτωλικού (σ. σ. Τορεχόν) καθώς έπαιρνε ελάχιστες βοήθειες από τον Φρεντερίκο Ντουάρτε. Κι έτσι βγήκαν φάσεις από τις κινήσεις των Οντουμπάτζο, Σουλεϊμάνοφ αλλά με αδυναμία εκτέλεσης σε πρώτο χρόνο, οι περισσότερες πέρασαν ανεκμετάλλευτες ή κατέληξαν σε σουτ σαν αυτό του Φεράρι στο 43ο λεπτό. Από την άλλη πλευρά, ο Παναιτωλικός έβγαλε πολλές φορές τον Σενγκέλια στο ένας εναντίον ενός με τον Φεράρι στη δεξιά πλευρά της επίθεσης αλλά ουσιαστική ευκαιρία δεν έκανε μετρώντας αρκετές ημιτελείς προσπάθειες. Κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 1-0.

Ο Μορόν «έβαλε» ξανά τη σφραγίδα του

Μια κακή απόφαση του Νίκου Καρέλη στο 49’ (σ. σ. μετά από λάθος του Βερστράτε είχε ελεύθερη πάσα στον Σενγκέλια για να βγει σε τετ α τετ με τον Κουέστα αλλά προσπάθησε να τελειώσει μόνος του τη φάση) στέρησε στον Παναιτωλικό τη δυνατότητα της ισοφάρισης στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους για να ακολουθήσει το… show του Λορέν Μορόν. Μέσα σε 60 δευτερόλεπτα ο Ισπανός έβγαλε δύο τρομερές φάσεις. Στην πρώτη (55’) κινήθηκε εξαιρετικά στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, έσκαψε την μπάλα προ του Καπίνο αλλά ο Μαυρίας έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει ολόκληρη τη γραμμή του τέρματος σύμφωνα με την απόφαση διαιτητή, επόπτη και VAR. Λίγα δευτερόλεπτα μετά όμως δεν υπήρξε κανείς για να… γλιτώσει τον Παναιτωλικό και δεν θα μπορούσε εξάλλου καθώς ο Μορόν έκανε καταπληκτική εκτέλεση (προλαβαίνοντας τον Οικόνόμου) κάνοντας το 2-0 για τον Άρη. Οι γηπεδούχοι πάτησαν πάνω στην ψυχολογία του αγώνα ψάχνοντας και 3ο γκολ αλλά ο Καπίνο απομάκρυνε εντυπωσιακά στο σουτ του Τζόναταν Μενέντες στο 58’ και λίγο αργότερα είδε την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του σε γυριστό σουτ του Νταρίντα. Ο Παναιτωλικός έβγαλε αντίδραση μ’ ένα σουτ του Φρεντερίκο Ντουάρτε κυρίως όμως ο Γκάμπριελ Σούρερ αντικατέστησε τους (μη ουσιαστικούς) Σενγκέλια, Μπαλντασάρα ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Ντίας, Ξενιτίδη.

Βρήκε φάσεις, όχι το γκολ

Ο Παναιτωλικός αναγκάστηκε να αλλάξει τακτική μετά το 2-0. Έψαξε περισσότερο το γκολ και είχε δύο διαδοχικές στιγμές μέσα σ’ ένα λεπτό με την απόπειρα του Χουάνπι να «νικήσει» τον Κουέστα, κυρίως όμως με την κεφαλιά του Οικονόμου μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 69’ ο Μπράμπετς πρόλαβε τον Τορεχόν πριν ο τελευταίος εκτελέσει από το ύψος της μικρής περιοχής. Ωστόσο, παίζοντας επιθετικά η ομάδα του Αγρινίου έδωσε χώρους και θα μπορούσε να είχε δεχθεί και τρίτο τέρμα όταν ο Άρης βγήκε με αριθμητικό πλεονέκτημα στο 71’ μετά από λάθος του Πέρεθ.

Στο 84’ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος «έβαλε» στην πλάτη του τον Οικονόμου και εκτέλεσε με γυριστό σουτ αλλά μια κόντρα έστειλε την μπάλα… κόρνερ. Μετά την εκτέλεση αυτού ο Φαμπιάνο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στην πρώτη κεφαλιά, ο Χριστοδουλόπουλος έκανε τη δεύτερη, ο Καπίνο έδιωξε την μπάλα αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος σύμφωνα με την απόφαση του Διαμαντόπουλου η οποία επικυρώθηκε και από το VAR(3-0).

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Πέρεθ, Οικονόμου (Παναιτωλικός)

O MVP: Ποιος άλλος… Ο Λορέν Μορόν. Ο Ισπανός έκανε καταπληκτικό παιχνίδι, πρόσφερε δύο υπέροχα γκολ και γενικώς ήταν το μυαλό και η εκτέλεση του Άρη στην επίθεση.

Στο ύψος του: Ο Μόζες Οντουμπάτζο έκανε ό,τι ήθελε από την πλευρά του. Συνεπής και ο Βλάντιμιρ Νταρίντα.

Ο «αδύναμος κρίκος»: Ο Τορεχάν ήταν απελπιστικά μόνος στην αριστερή πλευρά του Παναιτωλικού γιατί ο Φρεντερίκο Ντουάρτε δεν τον βοήθησε καθόλου, ούτε ο Μπαλντασάρα. Ο Νίκος Καρέλης δεν φάνηκε και παράλληλα είχε κακές αποφάσεις με την μπάλα στα πόδια.

Η «γκάφα»: Αυτή του Πέρεθ στο 70’ ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έδωσε στον Ζαμόρα, ασχέτως του ότι ο Άρης στην αντεπίθεση με αριθμητικό πλεονέκτημα δεν βρήκε γκολ ή μάλλον τελική προσπάθεια.

Το «στραγάλι»: Ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος έκανε οικονομία στις κάρτες στο πρώτο ημίχρονο και ορθώς δεν υπέδειξε κάτι σε πέναλτι που ζήτησε ο Ζαμόρα στα μέσα του πρώτου μέρους. Στη φάση του 55ου λεπτού εμπιστεύτηκε το VAR κι έτσι εκτιμήθηκε ότι ο Μαυρίας πρόλαβε να διώξει την μπάλα (μετά από πλασέ του Μορόν) πριν περάσει ολόκληρη, το ίδιο έπραξε και στο 85’ στην κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου καθώς κατόπιν υπόδειξης και από το VAR έγινε το 3-0.

Επιμέλεια: Βασίλης Βλαχόπουλος – gazzetta.gr