SL1 – Παναιτωλικός: «Τρελό» διπλό με ανατροπή στο Περιστέρι (Photos)

Ο Παναιτωλικός στάθηκε καλά στο Περιστέρι, απείλησε τον Ατρόμητο – στάθηκε άτυχος καθώς δέχτηκε γκολ σε μια στημένη φάση και στη μοναδική που αδράνησε αλλά είχε την ψυχραιμία και τα ψυχικά αποθέματα να πιέσει και να σκοράρει με τον Νίκο Βέργο και τον Ρούντι Ζεστέντ για να κάνει μια μεγάλη ανατροπή και να φύγει με τεράστιας σημασίας διπλό από το Περιστέρι.

Ο Γιάννης Αναστασίου εκκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-3-3. Ο Ροντρίγκεζ κάτω από τα δοκάρια, δεξιά ο Λούι και αριστερά ο Χουχούμης. Στο κέντρο της άμυνας οι Μαλής και Κορνέλιους. Τριάδα στο κέντρο με Φλόρες, Ντίαζ και Βαρόνε ενώ στην επίθεση επέλεξε τους Μεντόσα, Μόρσει και Καρέλης.

Στον πάγκο έμειναν οι Παρδαλός, Αντούνιες, Βργκοτς, Βέργος, Μπαρμπόσα, Ντουάρτε, Μπελεβώνης, Τσιγγάρας και Ζεστέντ.

Ο προπονητής των γηπεδούχων Άνχελ Λόπεθ επέλεξε τους Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαδόπουλος Χατζηισαϊάς, Καστεγιάνο, Σάλομον, Ντένιτς, Καρτάλης, Μουνίθ, Κλωναρίδης και Κουλούρης.

Εναλλακτικές για τον Ατρόμητο οι Μανδάς, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Νάτσος, Μπεντινέλι, Πισάνο, Σπιριντόνοβιτς, Τζαβίδας, Κωτσόπουλος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Ευαγγέλου. Βοηθοί του οι Μαυρούδης (Ηρακλείου) και Στεφανής (Καρδίτσας).

Περίπου 50 φίλοι έδωσαν το παρόν στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου.

Πρώτο Ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και κέρδισε κόρνερ στο 2′ το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε. Λίγο μετά ο Ατρόμητος ξεκίνησε να πιέζει είχε 3 διαδοχικά κόρνερ αλλά ο Ροντρίγκεζ και η άμυνα του Παναιτωλικού είχε την απάντηση σε όλες τις περιπτώσεις. Στο 8′ ο Καρέλης είχε μοναδική ευκαιρία να βρεθεί απέναντι στον Πίριτς τον πρόλαβαν όμως οι αμυντικοί του Ατρομήτου. Τέσσερα λεπτά το σουτ του Μουνίθ λίγο έξω από την περιοχή δεν απείλησε τον κίπερ των φιλοξενούμενων.

Ο Χατζησαϊας τραυματίστηκε και τον αντικατέστησε ο Στρούγγης στο 15′. Στο 17′ ο Καρέλης επιβεβαίωσε το δυνατό ξεκίνημα του Τίτορμου από κάθετη μπαλιά του Λούι βρέθηκε απέναντι στον Πίριτς αλλά σούταρε ψηλά. Φαούλ σε καλή θέση κέρδισε ο Ατρόμητος στο 25′ αυτό όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο, το σουτ του Μουνίθ βρήκε στο τοίχος. Στο 27′ ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να γίνει ξανά αισθητός στην περιοχή της ομάδας του Περιστερίου με σουτ του Λούι.

Το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης είχε εκατέρωθεν ευκαιρίες για τις δύο ομάδες με τον Παναιτωλικό να στέκεται καλά στο παιχνίδι.

Στο 32′ ο Μαλής πήρε την κεφαλιά που πέρασε άουτ από κόρνερ του Μεντόσα. Δεν ανησύχησε τον Πρίνιτς το σουτ του Λούι λίγα λεπτά μετά.Από χέρι του Κορνέλιους στο 37′, το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή που εκτέλεσε ο Μουνίθ , το απέκρουσε με γροθιές ο Ροντρίγκεζ.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου σε φάουλ έξω από την περιοχή ο Στρούγγης πήρε την κεφαλιά στην περιοχή των κίτρινων και έκανε το 1-0 στο χειρότερο χρονικά σημείο, με τον «Ρούσο» να κάνει κακή εκτίμηση της φάσης . Αναγκαστική αλλαγή με Αντούνες αντί Χουχούμη ακριβώς στο 45′.

Δεύτερο Ημίχρονο

Απείλησε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός. Κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο αλλά η κεφαλιά του Μαλή στο δοκάρι θεωρήθηκε ως μη γενόμενη καθώς ο αμυντικός των Αγρινιωτών ήταν σε θέση οφσάιντ. Κάρτα στον Σάλομον για φάουλ στον Ντίαζ στο κέντρο του γηπέδου στο 47′.

Στο 54′ ο Παναιτωλικός πήρε ένα κόρνερ αλλά ήταν αδύναμη η κεφαλιά του Κορνέλιους ενώ ένα λεπτό μετά το σουτ του Φλόρες έφυγε ψηλά άουτ.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού Βέργος και Ζεστέντ πέρασαν στις θέσεις των Καρέλη και Μεντόσα. Ο Μπεντινέλι και Πισάνο άλλαξαν τους Κλωναρίδη και Καρτάλη για τον Ατρόμητο.

Ο Αναστασίου γύρισε το σύστημα σε 4-4-2 για να κάνει τον Παναιτωλικό πιο επιθετικό. Στο 70′ προσπάθησε με καλή ενέργεια να βρεθεί σε καλή θέση αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και πέρασε λίγο έξω.

ΓΚΟΟΟΛ – Στο 72΄ο Βέργος έκανε το 1-1 με κεφαλιά παγώνοντας το Περιστέρι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Άμεση αντίδραση για τους γηπεδούχους στο 74′ να χάνουν τεράστια ευκαιρία για το 2-1.

Έκλεισε τις αλλαγές στο 77′ ο Αναστασίου με τους Βαρόνε και Μόρσει να φεύγουν από τον αγωνιστικό χώρο και πέρασαν εντός οι Ντουάρτε και Τσιγγάρας.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο κεφαλιά του Παπαδόπουλου από κόρνερ δεν απείλησε τον Παναιτωλικό, όπως και το σουτ του Πισάνο ένα λεπτό μετά.

Στο 84′ ο Μπετινέλι δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίχτες.

ΓΚΟΟΟΛ – Στο 90′ ο Ζεστέντ με σουτ στη μικρή περιοχή μετά από αναμπουμπούλα στη περιοχή του Ατρόμητου .

Στις καθυστερήσεις ο Ντουάρτε έκανε ένα φοβερό σουτ, αλλά ο Πίριτς απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ ο ίδιος παίχτης έχασε μεγάλη ευκαιρία λίγα δεύτερα μετά.