SL1 – Τέλος Παιχνιδιού: Παναιτωλικός (2-2) Α.Ε.Κ. (Photos)

SL1 – Τέλος Παιχνιδιού: Παναιτωλικός (2-2) Α.Ε.Κ.

90’+5′ Σουτ εκτός περιοχής από τον Γιόνσον, μπλοκάρει ο Καπίνο.

92′ Κίτρινη στον Καρέλη για διαμαρτυρία.

90‘ Κοντινή κεφαλιά του Βίντα, άουτ!

88‘ Ωραία συνδυαστική προσπάθεια για την ΑΕΚ, κόρνερ για την «’Ενωση».

86′ Φαν Βέερτ αντί Μοχαμάντι και Μήτογλου αντί Μουκουντί.

83′ Τεράστια ευκαιρία για την Α.Ε.Κ. – Πρώτα με γυριστό του Γκατσίνοβιτς ύστερα από γλυκιά πάσα του Γιόνσον, με τον Καπίνο να πραγματοποιεί τρομερή εκτίναξη και την άμυνα να διώχνει σε κόρνερ εν συνεχεία

82′ Ο Χρ. Μπελεβώνης αντί του Χατζηθεοδωρίδη για τον Παναιτωλικό.

80′ Σέντρα-σουτ του Τσούμπερ, άουτ.

77′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γκατσίνοβιτς να βρίσκει αέρα σε πλεονεκτιμό σημείο.

71′ Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για την Α.Ε.Κ.

68′ Γιόνσον αντί Σιμάνσκι, Τσούμπερ αντί Ζίνι και Ρότα αντί Σιντιμπέ. Αναγκαστική η τελευταία. Ο Τσούμπερ θα πάει δίπλα στον Λιβάι, με τον Γκατσίνοβιτς να μετατοπίζεται αριστερά.

65′ ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός! 2-2! Σκόρερ ο Μπαλντασάρα. Ύστερα από γέμισμα του Λιάβα και σουτ του Πέδρο που κόντραρε, η μπάλα έφτασε στον Μπαλντασάρα που με σουτάρα από το ύψος της περιοχής (και αφού κόντραρε ελάχιστα στον Μουκουντί) κατέληξε στα δίχτυα.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Χουάνπι εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντουάρτε που έφυγε από οριακή θέση πήρε την κεφαλιά, με τον Οικονόμου να μην μπορεί να σκοράρει με προβολή από πλεονεκτικό σημείο.

62′ Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τον Παναιτωλικό

62′ Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τον Παναιτωλικό.

61′ Στιγμή για την Α.Ε.Κ. – Μακριό σουτ του Γκατσίνοβιτς, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Καπίνο.

60′ Κόκκινη κάρτα στον άμεσο συνεργάτη του Γιάννη Πετράκη.

59′ Φάση για την Α.Ε.Κ. – Εκτέλεση φάουλ από τον Μάνταλο στην «καρδιά» της περιοχής, κεφαλιά από τον Μοχαμάντι, άουτ.

55′ Απελεί η Α.Ε.Κ. με τον Σιμάνσκι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

53′ Φάση για τον Παναιτωλικό – Ο Πέδρο πατά ωραία στον Χουάνπι, ο οποίος πιάνει σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να παίρνει πολλά φάλτσα και αρκετό ύψος. Καλή στιγμή εδώ για τους γηπεδούχους, πρώτη γενικά στο δεύτερο ημίχρονο.

52′ Κίτρινη στον Ντουάρτε για τον τρόπο που έπεσε πάνω στον Αθανασιάδη σε εκτέλεση φάουλ για τον Παναιτωλικό.

SL1 – Τέλος Πρώτου Ημιχρόνου: Παναιτωλικός (1-2) Α.Ε.Κ.

44′ Στιγμή για την Α.Ε.Κ. – Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκατσίνοβιτς παίρνει το «ριμπάουντ» και πιάνει μονοκόμματο δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να έχει κατεύθυνση την εστία αλλά να βρίσκει πάνω στον Τορεχόν.

37′ ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός! 1-2! Σκόρερ ο Ζοάο Πέδρο με εκτέλεση πέναλτι. Εκτέλεση αλά Πανένκα, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

34′ Φάουλ για τον Παναιτωλικό σε καλό σημείο για ένα γέμισμα. Βάζει το πόδι του και διώχνει σε κόρνερ ο Σιντιμπέ.

30′ Τρομερή διπλή παρέμβαση του Βίντα στο επιθετικό τρίτο της Α.Ε.Κ., με την «Ένωση» να είναι ψηλά τοποθετημένη για την ανάκτηση, βγάζοντας εν συνεχεία και σέντρα προς τον Ζίνι. Γενικά, πολύ καλό παιχνίδι από τον Κροάτη στόπερ (με λίγες, αλλά ουσιαστικές παρεμβάσεις), που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

24′ Φάση για την Α.Ε.Κ. – Πολύ ωραία κομπίνα -δουλεμένη- σε φάουλ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε πλασαριστά και κάθετα για τον Ζίνι, ο οποίος έκανε την κίνηση και πλάσαρε με τη μία, βλέποντας τον Καπίνο να αποκρούει.

14′ ΓΚΟΛ η Α.Ε.Κ.! 0-2! Σκόρερ ο Ελίασον! Τρομερό πλασέ!

Συγκλίνει προς τα μέσα και από το όριο της περιοχής πιάνει φαλτσαριστή πλασεδάρα στέλοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία!

Είχε προηγηθεί ευκαιρία της Α.Ε.Κ. στην αντεπίθεση, με τον Γκατσίνοβιτς να κουβαλάει και να σπάει στον Μάνταλο, το σουτ του οποίου κόντραρε στα σώματα.

13′ Σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά, απομακρύνει ο Μουκουντί με το κεφάλι.

9′ Σέντρα του Τορεχόν, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης

7′ Στιγμή για τον Παναιτωλικό – Σουτ του Φ. Ντουάρτε, κάνει την προβολή ο Βίντα και διώχνει σε κόρνερ.

4′ Δύο back-to-back ευκαιρίες της Α.Ε.Κ., με τον Λιβάι να σπάει στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος σουτάρει και στις δύο περιπτώσεις αρκετά ψηλά.

2′ ΓΚΟΛ η Α.Ε.Κ.! 0-1! Σκόρερ ο Λιβάι!

Σέντρα του Σιντιμπέ από δεξιά, ο Λιβάι παίρνει το «ριμπάουντ» ύστερα από απομάκρυνση και με μονοκόμματο σουτ (που κόντραρε και στον Λιάβα) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Τρομερό «μπάσιμο» στην αναμέτρηση από την Α.Ε.Κ. Ο Λιβάι έχει επιστρέψει με δύο γκολ ύστερα από τον τραυματισμό του, μετά από αυτό που πέτυχε στο Άμστερνταμ.