Super League: Η ήττα του Α.Ο.Κ. από τον Ολυμπιακό, έσωσε και μαθηματικά τον Παναιτωλικό!

Μία εύκολη επικράτηση σημείωσε η ομάδα μας κόντρα στον Α.Ο.Κ., τον οποίο υπέταξε με 5-1, παίζοντας παράλληλα και όμορφο ποδόσφαιρο. Ανσαριφάρντ, Μιραλάς, Φορτούνης, Ένγκελς και Βρουσάι οι σκόρερ της ομάδας μας, με τον νεαρό άσο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την «ερυθρόλευκη» στην παρθενική του συμμετοχή με την πρώτη ομάδα.

Πέρασε από τα Περιβόλια η Α.Ε.Κ. Η Ένωση παρότι δεν ήταν καλή πήρε το «διπλό» κόντρα στον Πλατανιά (0-1) χάρη σε γκολ του Λάζαρου από το πρώτο ημίχρονο κι έκανε ακόμη ένα βήμα για τον τίτλο!

Κόντρα στα προβλήματα… Παναθηναϊκός! Το «τριφύλλι» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μουνιέ (παράβαση που έκανε ο Μάντσον) επικράτησε 1-0 του Ατρόμητου, δείχνοντας ότι εντός γηπέδου παραμένει με σφυγμό.

Πάρτι Ευρώπης για Ξάνθη! Με γκολάρες των Ντουρίτσκοβιτς και Γέντρισεκ, που έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα, οι Ακρίτες… έβγαλαν από τη μέση τον ΠΑΣ Γιάννινα (3-0) και έγιναν φαβορί για την 5η θέση!

Σώθηκε και βλέπει Α.Ε.Κ.! Με άγριες διαθέσεις πάει στη ρεβάνς Κυπέλλου με την Ένωση η ΑΕΛ,η οποία πάτησε τον Παναιτωλικό (με 10 από το 21’) και κέρδισε μόνο 4-2 ελέω Κυριακίδη, κλειδώνοντας την παραμονή.

Βαθμούς και ωραία μπάλα συνδύασε ο Π.Α.Ο.Κ.! Σκοράροντας όμορφα γκολ, ο «δικέφαλος» καθάρισε με άνεση τον Πανιώνιο (3-1) και διατήρησε έστω το προβάδισμα για τη θέση που οδηγεί στο Champions League.

Κι όμως ο Λεβαδειακός ελπίζει για Ευρώπη! Η ομάδα του Ανιγκό σκόραρε με την πρώτη της ευκαιρία (66’) επικρατώντας του Αστέρα (1-0), που στο β’ ημίχρονο ήταν άφαντος. Στο -2 από την 5η θέση οι Βοιωτοί.

Δεν τους χάλασε! Λαμία και Απόλλων βολεύτηκαν με την ισοπαλία (0-0) σε ένα ματς που δεν… κουνήθηκε φύλλο, κάνοντας άλλο ένα βήμα για την παραμονή και φόρτωσαν την Κέρκυρα με επιπλέον πίεση.