Τέλος παιχνιδιού: Α.Ε.Κ. (1-0) Παναιτωλικός

Ένα γκολ του Λόπες ήταν αρκετό για να πάρει η Α.Ε.Κ. τη νίκη και σε αυτό το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι των δυο ομάδων, αυτή τη φορά στο πλαίσιο του επαναληπτικού για την φάση των ”16” του Κυπέλλου.

90’+2′: Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Εξαιρετικό σουτ του Ντίας έξω από την περιοχή αναγκάζει τον Μπάρκα να απογειωθεί στο δεξί του “Γ” και να αποκρούσει σε κόρνερ!

90’+1′ – Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ Τη βλέπει ο Αϊντάρεβιτς, επειδή επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο μετά από τραυματισμό χωρίς την άδεια του διαιτητή.

89′: Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Μαρινάκης πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Μπάρκας έπεισε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε δύσκολα!

83′: Νέο μακρινό σουτ από τον Κλωναρίδη, αλλά αυτή τη φορά δεν ήταν καλό και έφυγε αρκετά έξω από το δεξί δοκάρι.

81′ – Αλλαγή για την ΑΕΚ Ο Γιούσης μπαίνει στη θέση του Γκάλο.

80′: Καλή φάση για την ΑΕΚ! Ο Κλωναρίδης δοκίμασε ένα δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή, που ανάγκασε τον Κυριακίδη να πέσει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούσει σε κόρνερ!

76′ – Αλλαγή για την ΑΕΚ Στη θέση του Μασούντ (που καταχειροκροτείται) μπαίνει ο Αραούχο.

70′ – Αλλαγή για τον Παναιτωλικό Ο Μοράρ αντικαθιστά τον Ρόσα.

70′ – Αλλαγή για την ΑΕΚ Στη θέση του Βράνιες μπαίνει ο Τζανετόπουλος.

65′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Μετά από διαγώνια μπαλιά του Μοράν, ο Μασούντ σέντραρε απευθείας από δεξιά και “σέρβιρε” έτοιμο γκολ στον Λόπες, που πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

61′ – Κίτρινη κάρτα για τον Παναιτωλικό Τη βλέπει ο Μαρινάκης για ένα πολύ δυνατό τάκλιν στον Γιακουμάκη.

57′: Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Έπειτα από ωραίο γύρισμα του Μασούντ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Λόπες από την άλλη πλευρά, αλλά ο Κυριακίδης τον πρόλαβε και τον νίκησε στο τετ-α-τετ (παίρνοντας μάλιστα και επιθετικό φάουλ).

48′: Καλή φάση για τον Παναιτωλικό! Ο Μαρινάκης έκανε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Μπάρκα!

46′ – Αλλαγή για τον Παναιτωλικό Ο Μάρκος Πάουλο στη θέση του Μπεχαράνο.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Ο.Α.Κ.Α. με τις δυο ομάδες να γνωρίζουν πως όλα έχουν κριθεί από τον πρώτο κιόλας νοκ-άουτ αγώνα που διεξήχθη πριν τις γιορτές στο Αγρίνιο.

44′: Σε εκτέλεση φάουλ του Μασούντ -και έπειτα από ανάποδη κεφαλιά του Αϊντάρεβιτς- ο Λαμπρόπουλος δοκίμασε ένα ανάποδο σουτ, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

42′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Μετά από λάθος του Βράνιες, ο Ντίας του έκλεψε την μπάλα και έφτασε απέναντι από τον Μπάρκα, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, που έπεσε έπειτα στα πόδια του και μπλόκαρε την μπάλα!

39′: Έπειτα από κόντρες στην περιοχή του Παναιτωλικού, ο Κλωναρίδης έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, αλλά ο Κυριακίδης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

31′: Ευκαιρία για την Α.Ε.Κ.! Σε εκτέλεση φάουλ του Μασούντ από τον άξονα ο Γιακουμάκης έπιασε δύσκολη κεφαλιά και ανάγκασε τον Κυριακίδη να πέσει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούσει σε κόρνερ!

16′: Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Έπειτα από ωραία ενέργεια και πάσα του Κλέσιο, ο Ρόσα μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Γκάλο και πέρασε κόρνερ!

12′: Καλή φάση για την Α.Ε.Κ.! Ο Γκάλο έπιασε ένα απευθείας σουτ -έξω από την περιοχή και δεξιά- με τον Κυριακίδη να πετάγεται στο αριστερό του «Γ» και να αποκρούει σε κόρνερ!

8′ – Αλλαγή για τον Παναιτωλικό Ο Κουσιάδης τραυματίστηκε στα πλευρά στη φάση του 2′ (όταν απέκρουσε σουτ του Κλωναρίδη) και δεν μπορεί να συνεχίσει. Τη θέση του κάτω από τα δοκάρια παίρνει ο Κυριακίδης.

4′: Κι άλλη ευκαιρία για την Α.Ε.Κ.! Σε φάση διαρκείας και μετά από γύρισμα του Λαμπρόπουλου από αριστερά, ο Βράνιες πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι!

2′: Μεγάλη ευκαιρία για την Α.Ε.Κ.! Έπειτα από ωραίο συνδυασμό των Μασούντ-Γιακουμάκη, η μπάλα έφτασε στον Κλωναρίδη, αλλά το απευθείας σουτ που έκανε ο επιθετικός της ΑΕΚ αποκρούστηκε δύσκολα στην αριστερή γωνία από τον Κουσιάδη!

Α.Ε.Κ. (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Γιαννούτσος, Γκάλο, Λόπες, Μοράν, Αϊντάρεβιτς, Μασούντ, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης

Στον πάγκο για την «Ένωση» οι: Τσιντώτας, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Γαλανόπουλος, Γιούσης, Λιβάγια, Αραούχο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μπάμπης Μιχαηλίδης): Κουσιάδης, Περέιρα, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Γιαννιώτης, Μαρινάκης, Μπεχαράνο, Κλέσιο, Φάρλεϊ Ρόσα, Βασιλούδης, Χόρχε Ντίας

Αναπληρωματικοί για τους Αγρινιώτες οι: Κυριακίδης, Λουίς Ρότσα, Μιχάι, Μύγας, Μάρκος Πάουλο, Μοράρ, Νταλακούρας.