Connect with us

Ποδόσφαιρο

UEFA Euro 2024: Δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Κροατία η Ισπανία! (Video)

Η Ισπανία ξεκίνησε με το δεξί στο UEFA Euro 2024, επικρατώντας άνετα της Κροατίας με 3-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, στο πλαίσιο της 1ης Αγωνιστικής του Β’ Ομίλου.
niki ispania itta kroatia

Παρόλο που και οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, η Ισπανία ήταν πιο εύστοχη και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων της.

Ο Φαμπιάν Ρουίθ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με την ασίστ του Μοράτα, ο οποίος στο 32′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εύστοχο σουτ. Το 3-0 ήρθε στο 45’+2′ με τον Ντάνιελ Καρβαχάλ.

Στο 80ο λεπτό, ο Ουνάι Σιμόν απέκρουσε πέναλτι του Πέτκοβιτς, όμως ο Κροάτης φορ σκόραρε στην εξέλιξη της φάσης, αλλά το γκολ ακυρώθηκε επειδή ο Πέρισιτς πάτησε νωρίς μέσα στην περιοχή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 16χρονος Γκαβριέλ Γιαμάλ έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο νεαρότερος παίκτης που αγωνίζεται σε Euro. Ο νεαρός εξτρέμ της Μπαρτσελόνα ξεκίνησε βασικός και μάλιστα μοίρασε και την ασίστ για το τρίτο γκολ της Ισπανίας.

Με αυτή τη νίκη, η Ισπανία ηγείται του ομίλου Β’, έχοντας 3 βαθμούς.

Στα επόμενα παιχνίδια του Ομίλου, η Κροατία θα αντιμετωπίσει την Αλβανία στις 19 Ιουνίου (16:00), ενώ η Ισπανία θα αναμετρηθεί με την Ιταλία στις 20 Ιουνίου (22:00).

Ισπανία (Λουίς ντε λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν – Καρβαχάλ, Νάτσο, Λε Νορμάντ, Κουκουρέγια – Πέδρι (60′ Όλμο), Ρόδρι (86′ Θουμπιμένδι), Φαμπιάν Ρουίθ – Γιαμάλ (86′ Φεράν Τόρες), Μοράτα (67′ Ογιαρθάμπαλ), Ν. Γουίλιαμς (67′ Μερίνο).

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς – Στάνισιτς, Σούταλο, Πόνγκρατσιτς, Γκβάρντιολ – Μόντριτς (65′ Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς (65′ Σούτσιτς) – Μάγιερ, Μπούντιμιρ (56′ Πέρισιτς), Κράμαριτς (72′ Πέτκοβιτς).